Kreatyna należy do grupy związków powstających z aminokwasów glicyny i argininy w trakcie procesów przemiany materii . Kreatyna występuje w głównej mierze w ścięgnach i mięśniach, gdzie uczestniczy w reakcjach chemicznych prowadzących do powstawania skurczów mięśni. Służy także do gromadzenia i uwalniania energii potrzebnej w licznych procesach, np. w syntezie białek tworzących mięśnie.
Kreatyna jest substancją, która odpowiada za produkcję i transport ATP, czyli związku pełniącego rolę głównego transportera energii wykorzystywanej w metabolizmie komórkowym. Przyczynia się tym samym do wzrostu energii spływającej do tkanki mięśniowej. Wzrost ilości cząsteczek ATP w mięśniach powoduje zwiększenie się ich siły. Większa siła mięśni, daje im większą wytrzymałość, a tym samym umożliwia przeprowadzenie intensywnego treningu, który stymuluje ich budowę i rozwój.
Dzięki swoim właściwościom, kreatyna znalazła zastosowanie w suplementach diety dla sportowców. Jej przyjmowanie daje wymierne korzyści – umożliwia zwiększenie intensywności treningu, chroni tkankę mięśniową przed rozpadem, neutralizuje zakwaszenie mięśni chroniąc tym samym przed powstawaniem zakwasów, przyczynia się do rozbudowy beztłuszczowej masy mięśniowej.